Rozhovor s Mgr. Janem Součkem o Klášteru Milosrdných bratří

24.02.2024

Oslovil jsem Jana Součka, jednatele společnosti Novoměstský klášter, která organizuje veškeré činnosti v klášteře a stojí za jeho znovuobnovením. Zároveň jsem se do kláštera vydali a pořídili pro vás několik fotografií o současném stavu.

Autor: Vlček Břetislav

Začněme nejprve krátkou zmínkou o historii, aneb kdo a kdy klášter vybudoval a k čemu sloužil?

Klášter byl založen v roce 1692. Založila ho zdejší vrchnost z rodu Leslie. Zlé jazyky říkají, že byl založen proto, že Lesliové panství nezískali zcela čistým způsobem, respektive po vraždě Trčky z Lípy a Valdštejna v Chebu bylo císařem panství předáno Leslium.

K čemu klášter sloužil?

Od počátku sloužil jako špitál, měl zajišťovat péči nejen o chudé, ale i obyvatele Nového Města i celého panství.

V restitucích se klášter vrátil řádu Milosrdných bratří. Proč ho Milosrdní bratři nabídli k prodeji?

Milosrdní bratři nenabídli klášter k prodeji, ale jednali s biskupstvím o převedení kláštera do správy farnosti, protože nebyli schopni zajistit všechna svoje bývalá zařízení, která jsou po celých Čechách a Moravě. Po delším jednání došlo k dohodě, že se novoměstská farnost kláštera ujme.

Klášter tedy v současné době patří novoměstské farnosti církve Římskokatolické a s tím souvisí otázka: kdo jste pane Součku a jak jste zapojený do chodu kláštera?

            O svojí osobě hovořit nemusím. Odpovím na to, jaká je moje role v klášteře. V současné době jsem jednatelem založené společnosti Novoměstský klášter s.r.o. (NOK), která ho má pronajatý od farnosti, měla by zajistit jeho chod a připravit klášter k rekonstrukci, aby mohl sloužit všem těm účelům o kterých bude ještě nejspíš řeč.

Zahrada Kláštera

Zahrada Kláštera

Co všechno bude v prostorách kláštera?

Záměr, jak využít klášter prošel přípravnou fází v roce 2021 a v počátku roku 2022. Z představ, nápadů a návrhů byly vybrány ty, které se nám v té době zdály být realizovatelné. Také jsme jednali s případnými partnery. Část měla být využívána jako pivovar, sociální podnik, který bude zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Vedle toho měla vzniknout pivovarská restaurace, dále pekárna, kterou by zajišťovalo sdružení Ferda, věnující se sociálnímu podnikání, zaměstnává lidi se zdravotním, hlavně mentálním postižením. Dále jsme začali jednat s Orlem, který by měl k dispozici prostor, v minulosti sloužící jako nemocniční sál a měl by do budoucna sloužit jako společenský sál, aby v něm bylo možné konat jak sportovní, tak kulturní, případně jiné akce. V přední části by měl být obchod s možností prodeje, jak výrobků pekárny, tak i pivovaru. Počítáme, že v prvním patře bude bydlení, případně ubytování těch, kteří by využívali možnosti, které klášter nabízí, například ubytování svatebčanů v případě konání hostiny. Hudbou budoucnosti je využití půdních prostor pro možnost prohlídky, případně sezónních výstav a jiných akcí.

Mluvil jste o bytech. Jedná se o nájemní byty, tak zvaně startovací?

V současném návrhu je počítané, že část by bylo ubytování s výhledem do tzv. rajského dvora (atrium uprostřed klášterních budov, zpravidla upravené jako zahrada – pozn. red.) a část klasické byty. Ty by měly okna směrem ven.  

Jaký záměr máte se zahradou?

Zahrada by měla být přístupná pro občany i hosty a měla by být zázemím pro akce, které se zde budou pořádat, zejména pro sál Orlovny, ale také restaurace. Část by bylo možné využít pro pěstování různých plodin a květin. Na tom by se mohli podílet i občané Nového Města.

V současné době je zahrada částečně využívána lidmi ubytovanými v Metuji, kteří si zde pěstují zeleninu.

Bývalý Rajský dvůr uvnitř budovy.

Budoucí restaurace – dříve jídelna

To jste více méně odpověděl na otázku, jak bude klášter užitečný pro občany Města.

Když to zrekapitulujeme: nakoupit výrobky pekárny a pivovaru, využívat restauraci, možnost pronajmout si společenský sál pro různé účely - a to případně vše dohromady. Například můžete mít svatbu ať na úřadě, nebo v kostele, který je součástí kláštera, a můžete využít sál pro svatební hostinu včetně využití zahrady. Nebo i jiné kulturní akce či setkávání do velikosti – jak se říká – jednoho až dvou autobusů.

Celý projekt probíhal ve spolupráci s ateliérem Tvar a proč právě s tímto ateliérem?

Ateliér Tvar tvoří dva mladí architekti. Paní architektka Stodolová, která je žačkou známé Evy Jiřičné. Pan inženýr Štross má za sebou několik úspěšných realizací. Oslovili jsme i jiné, například manžele Hradečné, ale na konec jsme vybrali ateliér Tvar. Spolupráce s nimi je na výborné úrovni. Reagují dobře na naše požadavky a potřeby.

Jaký je časový horizont oprav a zprovoznění projektů?

Naše původní představa byla do roku 2031. Vycházeli jsme, mimo jiné, na základě jiných obdobných projektů. Například z Broumova, Neratova nebo Chříče.

Je šance že se to dá stihnout, nebo vyvstávají nějaké problémy?

Už teď je bohužel zřejmé, že některé projekty budou vyžadovat delší čas, ale myslím, že je to ještě stále reálné datum.

V knihovně při prezentaci se hovořilo o investici 300 miliónů. Podaří se na to sehnat peníze?

Je to hrubý odhad, který zahrnuje celkovou rekonstrukci kláštera. Počítáme ale, že celá rekonstrukce bude probíhat po částech. Naším záměrem je mít veškerou projektovou dokumentaci, poté žádat o jednotlivé dotace a dohodnout se s nájemci na jejich případné finanční spoluúčasti.

Chodba v horní části budovy, kde by měly být byty. 

Prostor budoucího bytu

Je už nyní nějak využíván? Prý jste tam, ve velice krátké době po začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu ubytovali uprchlice.

V současné době je jedna rodina ubytovaná na klášteře. Před tím tam byla jiná.

A ještě něco dalšího tam probíhá kromě oprav?

Část prostor je pronajatá mladým řemeslníkům, kteří zde mají zázemí, dále jednáme o pronájmu bývalé čajovny.

Probíhá spolupráce s městem? Rýsuje se něco konkrétního?

Dějí se úspěchy, ale některé věci se nepodařily dotáhnout do úspěšného konce, v každém případě bylo podepsané memorandum mezi městem a farností, ohledně spolupráce ubytování a péči o lidi z Ukrajiny, přičemž byl záměr některé rodiny, které bydlely na Hradčanech a musely být provizorně přesunuty do Opočna, do budoucna přesunout do kláštera.

Probíhá spolupráce s biskupstvím královéhradeckým? Jaká je pomoc z jejich strany?

Jednání s královéhradeckou diecézí probíhá intenzivně od roku 2021, kdy jsem projednávali všechny možné záležitosti - od těch základních, jak bude probíhat pronájem prostor klášterních a co se tam chystá, tak dohodnout postupy při přípravách rekonstrukce. Se střídavými úspěchy jsme dospěli k dílčí shodě. Co se financí týká, v současné době má biskupství jiné investiční záměry, které realizuje jako své priority. V poslední době přislíbilo pomoc při shánění financí na opravu střechy.

Mozaika v podlaze chodby se znakem rajského jablka, které používal řád Milosrdných bratří 

Současná podoba bývalé čajovny 

Slyšel jsem, že se již někteří novoměstští podnikatelé zapojili do obnovování kláštera a přispěli určitou částkou nebo jinou pomocí při opravách a údržbě kláštera.

Ano, jedná se například o KAMAT s.r.o., Cvejn s.r.o., Tesařství Jan Rydlo, Pavel Fanta (firma Fachr) a další.

Dále pravidelně vyhlašujeme brigády, na úklid, údržbu a odstraňování nevhodných staveb z minulosti. Také klášterní zahrada potřebuje pravidelně poklidit a posekat trávu. S tím nám pravidelně pomáhá Pavel Fanta.

Těchto brigád se pravidelně zúčastňuje 10 až 15 příznivců kláštera. 

Kam se přihlásit, kdyby chtěl někdo pomáhat a o jakou formu pomoci jde? Je možné přispět finančně?

Po zimní přestávce obnovíme možnost setkávání spojenou s brigádami. Nejde jen o běžné brigády. Naším zájmem je se při práci setkávat, občerstvit a vytvořit okruh lidí, kteří se budou o klášter zajímat, budou s námi dlouhodobě spolupracovat. Kromě toho se snažíme pořádat jiné akce na kterých se mohou lidé setkávat, což jsou nejen farní dny, ale sporadicky i koncerty. Na léto chystáme další.

Je možné přispět na farní účet libovolnou částkou s poznámkou, že jde o peníze na klášter.

Číslo účtu najdete na webu novoměstské farnosti, nebo je zde. 1182469399/0800

Kde můžeme dohledat další, bližší informace o dění v klášteře? 

Snažíme se, byť nepříliš dobře o činnosti spolku informovat,  protože na to nezbývá mnoho sil, a to jak na úrovni města, tak i mimo. Máme facebookový profil, kam sporadicky přispíváme a sledujeme reakce těch, kteří sem vstupují. Máme též zatím nepříliš funkční webové stránky klaster-nmnm.cz . Zatím to není ideální, ale je tu možné informace dohledat. A to i výše zmíněné brigády.

Děkuji za rozhovor a prohlídku. Je vidět, že jste odvedli kus práce, ale že je ještě třeba spousta věcí udělat. S přáním dalšího rozvoje kláštera na shledanou.