Rozhovor se starostou ing. Milanem Slavíkem - první část

11.12.2023

Se starostou Nového Města nad Metují Ing. Milanem Slavíkem (*1974) jsme se setkali dvakrát, kdy nám vždy vyšel vstříc. Druhé setkání, ze kterého vzešel rozhovor se natáhl z původní rezervované hodiny na hodiny dvě, proto má rozhovor dvě části. V první jsme se zajímali o realizaci projektů týkající se rozvoje města a jeho prioritám. Druhá část bude věnována např. vztahu s opozicí a vizím.

Autoři: Vlček Břetislav a Hlávko Stanislav

Jak se cítíte v roli starosty? Očekával jste, co přináší tato role (měl, jste o práci starosty nějakou představu)?

Představu jsem měl, ale už po několika měsících se ukázalo, že nebyla úplně správná. Je toho víc, než jsem předpokládal.

Jaký by měl starosta být – jaké schopnosti, zkušenosti, vlastnosti by měl mít?

Vstřícný, spravedlivý, přátelský. Mít přehled. Jsem rodilý novoměšťák. Výhodou – možná i trochu nevýhodou - je, že mne lidé znají. S mnoha si tykáme, některé znám třeba jen od vidění.

Jako starosta máte více informací o potřebách města, je možné že z tohoto důvodu, některý bod z volebního programu nelze realizovat. Pokusíte se ho tedy prosadit, protože jste ho voličům slíbil nebo se to pokusíte vysvětlit, proč to nejde?

Když jsem přišel do pozice starosty, viděl jsem některé věci jinak. Třeba tzv. Lupus. Nabízelo se rozšíření sociálních služeb Oázy, která stojí vedle. Komunikovali jsme s krajem, jaké má s touto budovou záměry. Také s paní Balcarovou, ředitelkou Oázy jsme komunikovali, jak by se to dalo využít. Vždyť služeb, které Oáza nabízí je více. A novoměstských seniorů, kteří by chtěli jít do Oázy a čekají na to je dnes několik desítek. Ale na druhou stranu, naše Město má takové zařízení, kdy v jiných stejně velikých nebo i větších městech to chybí. Zdá se smysluplné využít budovu Lupusu spíše, než postavit nové křídlo s 25 byty, což by bylo i výrazně dražší než rekonstrukce této stávající nemovitosti, která k podobné funkci slouží.

Je to tedy případ, který se dá podpořit, nebo z nějakého důvodu nedopadne?

To je právě něco, na čem se dá pracovat. Průběžně se o tom s krajem i paní Balcarovou bavíme, byť do toho ze strany kraje vstoupily další věci, které se týkají jiných budov, plánů a projektů.

Jiný bod volebního programu,který je nereálný?

V současné době je nereálný svoz odpadů pro určité skupiny zdarma. Odpadové hospodářství se mění. Slib byl postavený na základě zkušeností z jiných měst, ale opakuji, že zákon o odpadovém hospodářství došel určitých změn. (Bod volebního programu ODS do roku 2022-26 ZDARMA 14 DENNÍ SVOZ POPELNIC PRO OBČANY 65+ A RODINY S DĚTMI DO 18 LET S TRVALÝM BYDLIŠTĚM V NMNM - pozn. red.)

Je ještě něco jiného co jste musel přehodnotit? Přečtu z vašeho volebního programu body ze strategických dlouhodobých cílů. ( Volební program ODS,jímž je starosta kandidátem -pozn. red. )

  • TRANZITNÍ DOPRAVA KAMIONŮ
  • BYTY V KASÁRNÁCH DLE STUDIE
  • MODERNÍ KINO S ŠIRŠÍM VYUŽITÍM DLE PROBÍHAJÍCÍ ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽE
  • LETNÍ AREÁL METUJE = "ŘEKA TO JE ŽIVOT"
  • PODPORA INDIVIDUÁLNÍ VÝSTAVBY
  • OBJEKT HOTELU METUJ
  • ROZVOJ INFRASTRUKTURY MĚSTA

Objekt hotelu Metuj. My jsme byli proti tomu, aby se kupoval. Na druhou stránku dnes je dobře, že se koupil, protože po vypuknutí války na Ukrajině jsme měli místo a mohli jsme pomoci uprchlíkům. Bylo tam asi 100 lidí. Nevím přesně kolik jich tam je v současné době. Počet opadává. Teď jich tam může být asi polovina. Nicméně byli jsme proti koupi. I z důvodu, že když se to před víc než 10-ti lety prodávalo, bylo to za 7 miliónů. Když jsme ho kupovali zpět, bylo to více než dvojnásobek. To nám nepřišlo jako dobré hospodaření.

Ceny nemovitostí ale stoupají.

To ano, ale ne dvojnásobně. A za další, hotel je v takovém stavu, že jeho rekonstrukce – předělání na bytový dům by přišlo na min. 80 miliónů. To nebudu nikdy podporovat. Minulé generace nebyly hloupé a věděly, proč na takovém místě stavějí hotel. Chceme zatraktivňovat Město, aby tudy lidé jenom neprojížděli, měli se kde ubytovat a zjistíme, že není pořádně kde. Rajská zahrada, Vlaštovčí dům, hotel Anno. To jsou nové ubytovací služby, nadstandardní, ale co se stane, když sem bude chtít přijet třeba školní výlet?

Jaké projekty jsou prioritní pro město (resp. pro vládnoucí koalici)? Stále platí, že výše uvedené strategické cíle jsou prioritní, nebo se při spolupráci s dalšími politickými subjekty něco změnilo?

Předně musím říct, že ty dlouhodobé cíle nejsou srovnané dle důležitosti, jak jste je četl. Je to jedna množina. Jsou v důležitosti na stejné úrovni. Jsou to věci, které za nás dlouhodobě chybí a jsou i ve strategickém plánu Města, takže je třeba se s nimi zabývat. Moc jsme toho nepodědili, co by bylo připravené, dalo se to uchopit a začít hned realizovat. Teprve teď se chystá příprava různých projektů. Až bude stavební povolení, pak můžeme začít hledat stavební firmy. Jsou dlouhodobé projekty jako řešení tranzitu. Teď jsme to v zastupitelstvu posunuli do změny územního plánu. Lidi na Krčínském návrší si musí uvědomit, že nemůže být jedno nebo druhé. Musíme řešit obojí. Tranzit i rozvoj. Musíme nastavit rovné podmínky a ne že budeme něco zvýhodňovat. Četl jsem článek, který se zabýval touto problematikou. Byla to reakce pana Zilvara v nedávném Echu (číslo 20/23 – pozn. red.).

Píše v něm, jak se mnou jezdí všude jednat, jak to zařizuje a tak dále. Je to pro mě trochu úsměvné, protože byl s námi jednou jednat na krajském stavebním úřadě. Na jiné úřady jsem jezdil já, nebo někdy s místostarostou.

Ještě než jsem se dostal do této funkce, hovořil jsem s ředitelem ŘSD ( Ředitelství silnic a dálnic – pozn.red .) spolu s hejtmanem královéhradeckého kraje. Oba mi potvrdili, že původní přeložka, která byla referendem z roku 2018 zastavena, byla v té době připravená k realizaci. Díky referendu celý připravený projekt dali tzv. k ledu. S místostarostou jsme se 3.1.2023 sešli se zástupci ŘSD a hejtmanem a diskutovali, aby zahájili ZURku ( zásady územního rozvoje – pozn. red). Zda by šel obchvat v navrhovaném místě provézt. Bylo asi pět variant, kudy by mohl navrhovaný obchvat vézt. Dvě z toho vedly přes Krčínské návrší.

Která zvítězí, zatím nevíme. Můj tip je takový, že by to mohla být kombinace dvou variant. Ani jedna nevede přes Krčínské návrší.

Dokážete odhadnout, jak dlouho může trvat ,než se začne realizovat varianta obchvatu ,který bude vybraný? Pokud vím, příprava přeložky trvala desítky let.

Minimálně 15 let. A jak se bude za tu dobu situace vyvíjet? Jak už nyní vypadá dopravní situace na Žižkově náměstí dole v Krčíně nebo na křižovatce u Papežů.

Dá se konkrétně odpovědět, jaké jsou nejvyšší priority?

Musíme začít s kasárnami a přilehlým prostorem. Na tom se shodneme úplně všichni zastupitelé. Rozjet individuální výstavbu. Město pozemky nemá. Jsou tu pozemky pana Špryňara z Vrchovin a pana Zilvara. Dále Krčínské návrší. Vždyť je škoda, že se v Krčíně nic nerozvíjí. Ani nemá kde.

Ještě jsme nemluvili o kině. Multifunkční kulturní centrum. Vždyť to asi déle nepočká. Musí tam být i zázemí pro účinkující.

Takže kasárna, kino, LAM a vedle toho řešení dopravy.

Ilustrační foto umístění Krčínského návrší.

Developerská výstavba je drahá a málokdo na nemovitost za takovou cenu dosáhne. Už jste zmínil individuální výstavbu, která je pochopitelně méně cenově náročná. A co třeba družstevní bydlení?

Všechno je na stole. O všem se uvažuje. Máme úvahu, že Město, které nabídne lukrativní místo v prostoru kasáren – těžko bude stavět samo – ale můžeme chtít určitý počet bytů, které bychom mohli nabídnout jako nájemní. Pěkné nové byty, různých úrovní a velikostí. A to může přilákat nové lidi. My máme dost nájemních bytů, ale jejich úroveň není nejlepší. Prakticky sociální bydlení. My tu nemáme lepší byty.

Je dobré, aby u nových projektů rozhodovala nejnižší nabídka? Není to na úkor kvality?

Nemusíme se držet nejnižší nabídky. Co je nejlevnější, nemusí být nejlepší. To víme. Dnes nás je v zastupitelstvu pět stavařů. Čtyři stavební inženýři a jeden architekt. Kvalita je vždy důležitá. Příkladem je nejen Kolín, ale zejména Litomyšl, která je v mnohém neuvěřitelně vepředu. Nebáli se tam oslovit renomované architekty, jejichž cena je vysoká, stejně jako realizace daných staveb, ale výsledky stojí za to.

Vidíme, že stát má hluboký deficit, to bude mít určitě vliv na příjmy obcí. Jak s tímto počítáte? Jaká jsou opatření?

Já s oblibou říkám: přes peníze je tady místostarosta – ekonom, já jsem stavař. Samozřejmě ale také musím být v obrazu. Jsem přesvědčený, že co se příjmů týče, nebude příští rok diametrálně odlišný od letošního. Takže příjmy by měly být obdobné.

Pokračování příště.