Rozhovor se starostou ing. Milanem Slavíkem - druhá část

03.02.2024

Přinášíme pokračování rozhovoru se starostou ing. Milanem Slavíkem, které se neslo opět v duchu rozvoje města, ale dotkli jsme se i personálních změn na radnici.

Autoři: Vlček Břetislav a Hlávko Stanislav

Jaké jsou plány s domem zdraví? Nešlo by ho rozšířit, částečně otevřít do exteriéru tak, aby se dalo využívat celoročně?

Museli jsme si nejprve položit otázku, co od něj chceme. Chodí tam plavat maminky s dětmi. Má to být ta cílová skupina i do budoucna? Větší děti jezdí do Náchoda, kde je bazén 25 m. Ptali jsme se provozovatelů, zda by bylo dobré rozšířit to u nás rozšířit z 12,5 m délky na 25 m. Dle všeho to není třeba vzhledem ke klientele, která ho využívá. Probíhaly mnohahodinové debaty, ze kterých vzešla studie, která je na stole. Budou se řešit další stupně projektování. Je to pro jinou skupinu lidí, než pro kterou je učený LAM. ( Letní areál Metuje – pozn.red. ) Využívání plaveckého bazénu v létě není reálné. To nám potvrdili na více místech. Ale rádi bychom, aby to mělo venkovní zázemí, které by se dalo využít i v době, když bude bazén vypuštěný. Posezení pro maminky, využití pro děti atd. ve spojení se zázemím včetně občerstvení. Z počátku do toho investovat opatrně a pokud bychom viděli, že si to nachází svoji klientelu, můžeme rozšířit.

Nabízí se opět otázka, zda nevybudovat koupaliště v blízkosti sportovního areálu, kde je lepší možnost a nižší komplikace dojezdu a parkování, kde je kratší vzdálenost pro pěší ať už z části Krčína, ale především z Malecí, kde je nejvyšší hustota obyvatel ve Městě.

Bylo několik vyhledávacích studií a vždycky to dopadlo stejně. Nejvhodnější místo je tam, kde bývalo původní. A také ctěme předky. Proč to postavili tam, kde to bylo? K tomu spojitost se starou Jurkovičovou plovárnou, která stála nedaleko. V první řadě se ale musíme podívat na ekonomickou stránku. Máte představu, kolik by stálo klasické chemické koupaliště vystavěné třeba u stadiónu gen. Klapálka? Byli bychom dnes minimálně na 150 milionech. Další položka, třeba 6 milionů ročně je provoz! To u LAMu nikdy nebude, díky biotopu, který se tam plánuje. V minulém období jsem byl v komisi, která se zaobírala koupalištěm v údolí Metuje. Zjišťovali jsme, je-li dostatek potřebné vody a další věci. Maximálně jsme narazili, že by tam mohl být trochu problém s dopravou, ale je řešitelný.

Zastupitel Jiří Tymel při loňském prosincovém zastupitelstvu zmiňoval(rok 2022 – pozn. red..), že se pořádná zkouška u Klapálka nedělala.

Před realizací sportovní haly, která stojí nedaleko se před lety vrt provedl. Vydatnost není valná. Stačí na provoz sprch. U LAMu je studna dle zkoušek s velkou vydatností a vysokou kvalitou.

LAM by měl být víceúčelový, to znamená možnost kulturního akcí, jako například koncerty. Co hluk, který se z údolí nese? Pro lidi, kteří nebydlí moc daleko – nejen obyvatelé Klosovy ulice – může být znervózňující představa letního koncertu, končícího po 22 hod, když se spí při otevřených oknech.

I ze Sokolovny se to nese. Máme pravidla na noční klid. Tady není myšlené, že by se tu běžně dělaly takové akce. Spíš výjimečně. Aby činnost jedněch lidí nerušila ty druhé. Spíš by se jednalo o denní akce.

K tomu mi ale dovolte jednu obecnou poznámku. V dnešní době je velice rozšířená individualita jedince. Například vadí dětské hřiště na Malecí, protože někoho ruší dětský křik, když sleduje televizi. "Vadí mi to, vyrušuje mě to,něco s tím dělejte, nebo si budu stěžovat. "Kam to ale takhle půjde dál! Vždyť ti lidé přece taky někdy byli dětmi!

Po tom o čem jsme se právě bavili, je těžké se zeptat, zda uvažujete o kulturní akci, která by přilákala nejen naše občany, o akci jako je divadelní festival regionů v Hradci Králové na konci června, nebo Jiráskův Hronov, akce, které se odehrávají na náměstích a přilehlých prostorech, trvají dlouho přes půlnoc.

Ať uděláte cokoliv i jako prezentaci Města, jako lukostřelba. Dnes se to streamuje do celého světa. Spojené záběry náměstí z výšky, no to je reklama a lákadlo pro turisty. Akce, která se konala přes den, i to byl problém. Je důležité, aby se s lidmi, kterých se to týká, vedl dialog. Z kraje roku se chceme sejít, říct si, jaké akce se chystají a nějak se dohodnout. I odpolední nedělní koncerty někomu vadí. To ale není jen o náměstí. Máme tu veliký potenciál ve stadiónu gen. Klapálka kde se dají dělat podobné letní akce. A jsou i jiná místa ve Městě. V Krčíně. Projektují se také Jiráskovy sady.

Takže něco se rýsuje, i když asi ne náměstí.

V partnerském městě Hildenu se asi před 30. lety postavilo "Novoměstské náměstí". Lidé, kteří si byty v okolních domech pořizovali, museli souhlasit s tím, že se tam budou každý pátek konat trhy. Opravdu velké. Pravidelně, mnoho let. To je ideální příležitost i pro nás v našem Městě.

Jaká je spolupráce s opozicí? Jak opozici jako takovou hodnotíte? Jak vnímáte její kritiku?

To je individuální. Slovo opozice mi v komunální politice moc nesedí. Jsou to jednotlivci, kteří mají různé názory, i když jsou v opozici. Informací, které přicházejí je spousta a nemůžou je všechny pojmout, pro veliký objem. Vždyť to jsou lidé, kteří mají rodiny, svoji práci a kde mají najít čas, aby si vše přečetli a nastudovali? Nabízeli jsme, že když nebudou něco vědět ať přijdou a můžeme to probrat dříve, než na zastupitelstvu.

Když jsme byli v opozici my, rozdělili jsme si úkoly a každý měl něco na starost. Tohle podle mě oni nedělají. Žijeme v malém městě a to má stejné problémy ať je tam ten, nebo ten. A na nich se většinou shodneme. Ano, rezonuje LAM, kde máme odlišný názor, ale říkali jsme, ať nás to nechají udělat a něco tu bude. S Volbou pro Město měli 16 let na to, aby něco vytvořili.

Je koalice dobrý hospodář? Co údržba stávajících nemovitostí? Např. zarostlý svah hradeb k Rezku, chodník k ZŠ Malecí,….

To je spíš otázka na ty, kteří tu byli minulá volební období. Za rok co tu jsme ,se toho moc stihnout nedá. Kdybychom měli ve volebním období miliardu, utratíme ji. Je toho mnoho, co se dá dělat. Ale potřebovali bychom minimálně dvojnásobek lidi, kteří by to sprocesovali.

Má koalice nějaký dlouhodobý plán investic? Máte představu, kolik by všechny plánované investice stály?

Minimálně miliardu. Město má z minulosti obrovský dluh. Ne finanční. My máme 68 objektů v majetku Města a ty nejsou většinou v dobré kondici. V původním stavu, nezateplené, ...

Otázka není, co dělali ti před vámi, ale co vy s tím chcete dělat.

Všechny ty věci se musí dělat kontinuálně. Údržba má probíhat po pěti, deseti letech a nenechat to ležet ladem. Domy, chodníky, silnice…Vše se tak na akumuluje, že to není možné dát do pořádku za jedno volební období. A asi ani za dvě.

Ale jsou přece akce, které se dělaly, nebo byly naplánované v minulém volebním období. Například ulice vedoucí od Rychty k vlakovému nádraží. Studie k rekonstrukci Náměstí republiky, nebo prostor před sokolovnou….

Ano, studie tady byly. Byly na to devadesátiprocentní dotace, ale když zmíním studii na Jiráskovy sady, tak ta byla v rozporu s územním plánem. Museli jsme ji nechat přepracovat. Ta akce bude zhruba za 20 miliónů. Jsou na to významné dotační tituly a až se spustí, musíme na to být připraveni. A ano, akce chodníky od Rychty k nádraží začala již v minulém období.

Opět se vracíme k otázce vysokého státního zadlužení a tedy i velice pravděpodobného omezení přesunu peněz do obcí i dotací.

Ano, musíme na to být připravení. Musíme ale něco rozjet, například kasárenskou budovu. Ta měla být už dávno zbouraná.

Při zasedání zastupitelstva u rozhodování o Krčínském návrší jste přerušili jednání na poradu a zdálo se, jako byste se šli poradit s p. Zilvarem. Můžete to nějak vysvětlit? (viz. Opozice NM)

Nešli jsme se poradit. Bylo více variant. Před hlasováním jsem chtěl předejít tomu, aby nedošlo k nedorozumění.

Jaká je vůbec pozice zastupitelů za Vizi 22 vzhledem ke koalici – (nelze nevnímat, že pro řadu bodů koalice potřebuje k odsouhlasení jejich hlasy)?

Ano. To vadí skoro všem. Před volbami mi pan Zilvar řekl, že ho zajímá jen ten obchvat, což se ukázalo, že to není až tak úplně pravda. Ale když se podíváte na jejich program, mají ho skoro stejný jak my. Ví, že když nás nepodpoří, jeho věci neprojdou. Spolupráce s ním není jednoduchá. Například při změnách územního plánu si podmiňuje některé věci. A ta jednání jsou složitá. Pomalu se posouvají, ale věřím, že nějakou cestu najdeme. Už se o to zajímali i novináři. Že prý vedení města pomáhá člověku, který tady má bussines. My se snažíme zahrnovat příkopy, které tu mezi některými lidmi vznikaly v osobních rovinách. Snažíme se komunikovat se všemi. Jen tak se dá někam posunout.

Hovořili jsme o mnoha rozjetých projektech. Není pro to ale limitující odchod některých úředníků? Dle našich informací jich odešlo pět, sedm nebo možná deset.

Kolik jich odešlo, a tolik zase přišlo. Akorát v tom je rozdíl, že ti, kteří přicházejí, se teprve musí zapracovat, někdy i naučit. Pro představu odtud z úřadu (nepočítám technické služby a další) odešlo 20 lidí a 21 jich přišlo. (Údaj k srpnu 2023 – pozn.red.)

Říkal jste 21 lidí? Za vaše volební období? To snad nemá v historii obdobu?

Někteří odešli do důchodu, jiní do předčasného další z různých důvodů. Mohu vám říct třeba o panu Balcarovi. Odborník na územní plán, kterého tu budeme dlouho jen těžko nahrazovat. Jako projektant jsem s ním mnohokrát polemizoval, ale vždycky jsme se nakonec dohodli. Ty tlaky, které na něho byly vyvíjený, hodně od pana Zilvara, klobouk dolů, že to tak dlouho vydržel. Ale my nemůžeme zasahovat do státní správy. Jeho manželka, paní Balcarová, ředitelka Oázy a zároveň zastupitelka – to taky není správně – nám vyčítala, proč jsme se ho nezastali. Dám za někoho ruku do ohně, když znám i negativní zkušenosti? No nedám! Ale teď jsme ve stavu, kdy práci po panu Balcarovi převzal pan Skalský (vedoucí stavebního úřadu – pozn. red.), který to roky nedělal. Nastoupila nová úřednice, která se to teprve učí, takže to tady bude minimálně 2 roky drhnout. A na územní plán jsou navázané další akce. Musíme se s tím nějak poprat.

Pan Hable tu byl čtyři volební období, tedy šestnáct let a musím říct, že jsme sem přišli do nepřátelského prostředí. Ale po tom roce – čekal jsem, že to bude trvat déle – se to hodně zlepšilo. Největší zlom nastal, když tajemník odešel do důchodu. Chtěl tu být déle, ale dohodli jsme se takto. Po vzájemné dohodě, naprosto důstojně. Pak přišel nový tajemník a ta pohoda na pracovišti se výrazně zlepšila.(pan Bachura, který již na zdejším MÚ v minulosti pracoval a nyní dal také výpověď. – pozn.red.)

Co požadujete za největší dosavadní úspěch?

Veliký úspěch je, jak zastupitelstvo hlasovalo v případě Tesca. Ukazuje se, že dialog a komunikace mezi zastupiteli, pro něco, co je pro Město důležité, dopadlo dobře. (město odkoupilo od f.Tesco pozemek bývalých zahrádek za f. Nyklíček – pozn.red.)

Jak byste přilákal nové mladé lidi? Jaké kroky pro to děláte nebo plánujete?

Nejdříve musí mít možnost si někde pronajmout nebo koupit byt nebo pozemek. A k tomu musí být určité služby i za cenu, že je jejich návratnost sporná. I podporou podnikatelů. Vezměte si náměstí, kolik tam je o víkendu lidí.

Jak se koukáte na úbytek živnostníků a prodejců nejen z centra města? Díky tomu je odliv lidí z centra města. Co by s tím vedení města mohlo udělat?

Komenského je stále silnice první třídy a nemůžeme s ní dělat, co chceme. Například zhotovit parkoviště, protože lidé jsou zvyklí všude dojet autem. Máme nového městského architekta, který vystřídal pana Lukase po 15 letech. My se ptáme. Máme vize. To parkoviště byl jen příklad. Je tam klášter, ale ten a co se tam plánuje, to velice podporuji. Může tam být další centrum dění. Nebo hotel Metuj. Jsem přesvědčený, že to má být typ standardnějšího ubytování, školních výletů a tak dále.

Co se týká kláštera s někým jednáte?

S panem Součkem jsem se několikrát sešel, bavíme se o těch věcech, pomáhám mu s komunikací s krajem, snažím se mu otvírat dveře přímo k hejtmanovi. Teď už s ním jedná přímo. Nechtějí po nás peníze, ale zatím jen podporu. (Jan Souček. Jeden ze skupiny lidí, která se stará o znovuobnovení kláštera s. r.o. Novoměstský kláštech )

V programu máte podporu podnikatelů.To je jenom věta. Co se za ní skrývá? Nemyslím, ale jen větší firmy, ale i malé živnostníky. Kolik jich skončilo? Namátkou Čáp elektro, tzv. Rokáč, alias Zámecký bar v Krčíně není žádná restaurace, železářství na Rychtě,… Máte plán, jak s tím pomoci?

Konkrétní plán se musí vymyslet, ale je to o dialogu s těmi lidmi, každý potřebuje něco jiného. Třeba jsme udělali vinařskou akci, jako se dělá v jiných městech ve spolupráci s panem Vognarem. Mělo to úspěch a na květen plánujeme další ročník. On akce plánuje tak, aby co nejvíce využil právě místních podnikatelů. K tomu je i reklama na tuto akci, která cílí za hranice okresu i třeba do Polska a tam můžou být upozornění na naše podnikatele, například: "V Seladonu je výborné kafe." Takže opět dialog, komunikace. Když budou vědět, že můžou přijít s něčím a my je nevyhodíme, tak to vnímám jako podporu. Ne, že jim dáme třeba 20000,- Kč, aby zůstali.

Můžu udělat rekapitulaci předešlé otázky? Podpora ano, konkrétní plány nemáte,ale spíš by bylo dobré, aby oni přišli za vámi s nějakou potřebou. Rozumím tomu dobře?

Je to jedna z cest.

Jak sem přilákat drobné služby, jako například opraváře obuvi, elektroniky a další? Postupně to tady ubývá a není náhrada. Jsou prostory, které by jim mohlo Město za rozumný nájem nabídnout.

To je problém celorepublikový, spíše celoevropský. Takové služby se těžko shánějí. Pokud by šlo jen o prostory, určitě by to šlo řešit.

Za co byste byl rád, kdyby se povedlo? Nejen v rozvoji města.

Aby se povedly rozjet věci, na které věnujeme spoustu času a úsilí. Aby to nebylo jen ve formě stavebního povolení a my se pak nezalekli, že je to velká investice a tak to raději dělat nebudeme. Takhle se to už dělat nedá. Byl bych rád, kdyby se v roce 2025 rozjely některé priority ať je to LAM, kino, kasárna. Už to vidím, jak si někteří vzpomenou na náš volební slogan, že budeme tvořit a ne bořit a na pozemku kasáren začneme tím, že zbouráme kasárenskou budovu. To bude trochu paradox. Už se těším, až si na to někdo vzpomene.

Poslední otázka. Jak zlepšit život seniorům. Co se dělá a jaké jsou případné další projekty – plány? Funguje taxi pro seniory, promítání kina pro seniory….

Chodím na setkání se seniory. Je jich tam třeba šedesát, osmdesát a já jsem moc rád, že jsou aktivní a mají dotazy a zajímají se. Vždycky se dá všechno vylepšovat. Zde opět musíme začít dialogem a to už se děje. Senior taxi by mělo stále fungovat, ale nemám aktuální informace.

Vychází z těchto setkání nějaké požadavky?

Spíš se ptají, ale požadavky nemívají, možná občas nějaký ten podnět.

Děkujeme za rozhovor a s příslibem pana starosty, že s odstupem času bychom se opět sešli a probrali aktuální dění. Témata jsme nevyčerpali.